Bundan 15-20 sene önce, internette arkadaş arama yöntemleri ile şimdiki zamanda uygulanan yöntemler arasında dağlar kadar fark var. Öncekiler daha samimi, daha yalın, daha samimi ve gerçekçiydi. Bunları yazarken, yaşanmış tecrübelere göre yazıyoruz. Hem geçmişi, hem de günümüzü kıyaslayabilecek kadar donanıma sahip olduğumuzdan emin olabilirsiniz:)

90’lı yıllarda arkadaşlık ve aşk

90’lı yıllar, çok farklı bir kuşaktır. Özellikle son dönemlerde başlayan internet akımı ile çok farklı bir kulvara giren “ sanal arkadaşlık “ kavramı, bu dönemde iyice pişmiş ve bir ilke imza atmıştır. IRC serverlarda yapılan chat ve sohbetler, Mynet sohbet odalarında devam etmiştir. Mynet chat popülaritesini görmezden gelemeyiz. O zamanlar arkadaşlığın ve dostluğun tek adresiydi. Tabi bunlardan önce ICQ muhabbeti vardı. O kadar geriye gidip, sizi bunalıma sokmak istemiyoruz:)

Eskiden internet arkadaşlığı nasıldı?

Şimdi anlatacaklarımıza belki yeni neslin çoğu inanmayabilir ama gerçekten bir edebi vardı. Karşı tarafa selam verirken bile dakikalarca durup düşünürdük. Acaba rahatsız eder miyim, acaba yanlış bir şey der miyim diye düşünürdük. Günler, haftalar ve hatta aylar süren sohbetler edilirdi. Bu süreçte kimse bir birini kırmazdı. Her şey o kadar saygı çerçevesinde gelişirdi ki, internette sohbet ederken bile bunu en derinden hissederdik. Sanki karşılıklı ve göz göze sohbet eder gibi konuşurduk. Utangaçtık, mahcuptuk. Değer verirdik ve karşılığını alırdık. Şimdiki internet sohbetlerine bakıyorum da, her şey çığırından çıkmış. Belki biraz ağır olacak ama resmen “ piyasa “ moduna dönüşmüş. 90’lı ve 2000’li yılların başında bunu düşünmemiz bile abesti. O sonu gelmeyen sohbetler bitmesin diye, bilgisayar başında kaç gece sabahladığını unutanlar burada mı? J Eminim çoğunuz bunu hatırlar. Şimdi devir değişti. Devirle beraber teknoloji araçları da ve olanaklar da değişti. Şimdi mesela “ en son ne zaman çevrimiçi “ oldu diye bakıp, anında ilişkiyi bitirebilen çiftler görüyoruz. Ne kadar enteresan! Sen şu kişinin profiline baktın, bu resmi beğendin, bunu ekledin diye sudan sebepler ile ilişkiler bitebiliyor. İnanın bunların hiç biri yoktu. İnsanların değişimi, yaşadıkları ilişkilerin içeriğine de yansımaya başladı.

İnternette nasıl arkadaş bulunur?

Madem konumuz “ eskiler ve yeniler “, size birkaç tavsiyede bulunalım:) İnternette nasıl arkadaş bulunur sorusunun yanıtı, aslında yukarıda yazdıklarımızda gizli. Neden eskiyi denemiyorsunuz? Bizim yaşadığımız dönemki olgunluğu, sevgiyi ve saygıyı yaşamak istemez misiniz? Deneyin lütfen. Her şeyin çok farklı olduğunu göreceksiniz. Şu an sanal dünyada gelişen ve ilerleyen sistem, maalesef çok bozuk. İnsanlar bir birine selam verirken bile çok agresifler! İlk adımı siz atın ve ilk tanışmadan başlayarak, sohbet boyunca nazik olun. Karşınızdakine saygı gösterin. Sohbet etmek istemeyebilirsiniz. Bunu uygun bir dille karşı tarafa izah edin. Rahatsız edici şekilde ısrar ederse, elbette kullanıcıyı engelleme şansınız var. Ama asla hakaret etmeyin. Size uygun bir sohbet anı yakaladığınız zaman, bundan keyif alın. Ve bunu kendiniz olarak devam ettirin. Asla maskenin arkasına sığınmayın. Şu an en çok yapılan şey budur maalesef. Umarız bu yeni İnternette Arkadaş Arama Yöntemleri işinize yarayacaktır:)

İnternette Arkadaş Arama Yöntemleri